Kullanım Şartnamesi

/
Yardım
/
Kullanım Şartnamesi

Eniyiders.com Tarafından Elektronik Ortamda Sağlanan Hizmetlerle İlgili Kullanım Şartnamesi


1. Genel Hükümler

 1. Tanımlar:
  1. Hizmet Sağlayıcı: Merkezi Rüstempaşa Mh. Aksaray Cd. No: 97 / 6 Elazığ, Türkiye adresinde bulunan, Elazığ  İdare Mahkemesi, Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından Ticari Sicile 23/40829 sicil numarası altında kaydedilmiş olan, 2160412485 vergi numaralı, Selahattin ÇAĞAL. Bundan böyle "Veri Yöneticisi" olarak anılacaktır.
  2. Site: Hizmet Sağlayıcı tarafından yönetilmekte olan ve şu adrese sahip sitedir: https://eniyiders.com
  3. Kullanıcı: Kullanım Şartnamesini kabul etmek ve kayıt işlemlerini tamamlamak suretiyle Hizmet Sağlayıcı tarafından sunulmakta olan hizmetlere erişen, kanuni ehliyeti tam olan gerçek kişilerdir.
  4. Öğretmen: Matematik öğretmeni, Türkçe Öğretmeni, Tarih Öğretmeni, Kimya Öğretmeni  ve ayrıca yukarıda belirtilmeyen başka öğretmen branşlarını yürüten kullanıcılardır.
  5. Kuruluş: Eğitim hizmetlerin verilmekte olduğu kuruluşlardır.
  6. Sahip: Kuruluşla ilgili bilgileri yönetme yetkisine sahip olan Kullanıcıya verilen statüdür.
  7. Profil: Herhangi bir Kuruluş veya Öğretmen ile ilgili bilgi ve görüşlerin Sitede toplandığı yerdir.
  8. Hesap: Kullanıcı veya Öğretmenlerin kimliklerinin birer kullanıcı adı ve şifre yardımıyla belirlenmelerini sağlayan ve böylece bunların belirli hizmetlere erişmelerine olanak veren Site veri tabanı girdisidir.
  9. Hizmet: Elektronik ortamda sağlanan hizmet, hizmet alıcısının (Kullanıcının) talebi doğrultusunda umumi bilgi işlem ve telekomünikasyon sistemleri aracılığıyla veri alış verişi yapılması işlemine dayanmaktadır. Bu işlemler sırasında tarafların aynı anda hazır bulunmalarına gerek yoktur.
 2. Hizmet Sağlayıcı Hizmetleri işbu Kullanım Şartnamesine uygun olarak sağlamaktadır.
 3. Kullanım Şartnamesi, herhangi bir ek sözleşme imzalanmaya gerek kalmaksızın Kullanıcı için bağlayıcıdır.

2. Hizmetlerin Türleri ve Kapsamları

 1. Hizmet Sağlayıcı aşağıdaki Hizmetleri vermektedir:
  1. Kullanıcıların, Öğretmenler ve Kuruluşlar ile ilgili, illere, şehirlere ve kategorilere göre bilgiler ve görüşler yayınlamalarını sağlamak,
  2. Arama motorunu Öğretmenler ve Kuruluşların erişimine açmak,
  3. Yeni ders notları, videolar ve görüşlerle ilgili bildirimler yapmak,
  4. Öğretmenlere, haklarındaki bilgileri girme ve düzenleme ve ayrıca Kullanıcıların görüşlerine cevap verme olanaklarını sağlamak,
 2. Öğretmenler ilgili bilgi ve görüşler sıralamalı olarak yayınlanmaktadır ve bu sıralamadaki yerler görüşlere göre düzenlenmektedir.
 3. Hizmet Sağlayıcı, Site kapsamında verilen hizmetlerin herhangi birini ücretli hale getirme hakkını saklı tutmaktadır ve ayrıca böyle değişiklikleri uygun bir süre önceden bildirmekle yükümlüdür.

3. Hizmet Sağlama Şartları

 1. Hizmetlerden yararlanılabilmesi için sağlanması gereken şartlar şunlardır:
  1. İnternet ağına erişimi bulunmak,
  2. E-mail hesabı sahibi olmak,
  3. Aşağıdaki internet tarayıcılarından birine sahip olmak: En yeni versiyona güncellenmiş Firefox, Chrome, Safari, IE, Opera
 2. Öğretmenler ve Kuruluşlar hakkındaki bilgiler ve görüşler herkesin erişimine açıktır ve herkes arama motorunu kullanabilir.
 3. Giriş yapmış Kullanıcı bunların yanı sıra aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilir:
  1. Öğretmenler hakkında görüş bildirebilir ve mesaj yazabilir.
  2. Şikayetlerde bulunabilir.
 4. Giriş yapma işlemi Kullanıcı kaydı yapıldıktan sonra mümkündür. Giriş yapmak için, kayıt sırasında belirlenen Kullanıcı adı (elektronik posta adresi) ve şifresi girilir.
 5. Yeni bilgi ve görüşler hakkında bildiriler gönderilmesi hizmeti, istenen Öğretmenler ve Kuruluşların takip edilen olarak işaretlenmesi suretiyle aktif hale getirilir.
 6. Hizmet Sağlayıcı, Sitenin modernizasyonu veya bilgi işlem ve telekomünikasyon sistemlerinde yürütülecek bakım çalışmaları sırasında Hizmetlerin verilmesine geçici olarak ara verme hakkını saklı tutmaktadır.
 7. Hizmet Sağlayıcı, kendi elinde olmayan nedenlerden dolayı Hizmetlerin verilmesinde yaşanacak aksaklıklardan sorumlu tutulamaz.
 8. Hizmet Sağlayıcı,  Öğretmen veya Kuruluştan kaynaklanan nedenlerden dolayı ders alma hizmeti alınamamasından dolayı Kullanıcıya karşı sorumlu tutulamaz. 

4. Öğretmenler ile İlgili Görüş ve Bilgilerin Eklenmesi

 1. Görüşler, Kullanıcı tarafından kayıt sırasında belirlenen bir imza (nick) ile imzalanmaktadır.
 2. Öğretmenler hakkındaki görüş ve bilgiler, Öğretmenlerin sadece mesleki hayatıyla ilgili olabilir.
 3. Öğretmenler hakkındaki görüş ve bilgiler sadece Kullanıcının kişisel tecrübelerine dayanabilir. Üçüncü kişilerin rivayetlerine dayandırılamazlar.
 4. Bir Kullanıcının aynı Öğretmenle ile ilgili birden fazla görüş bildirmesine izin verilmemektedir.
 5. Reklam amaçlı içeriklerin yayınlanmasına izin verilmemektedir.
 6. Bilgiler, görüşler ve yorumlar kanunlara ve sosyal yaşam kurallarına aykırı olamazlar. Ayrıntılı olarak, müstehcen, küfür ve hakaret içeren ifadeler kullanmak, lakap takmak, özel ve ailevi yaşamla ilgili bilgiler vermek, suç işlendiğine dair iddiada bulunmak, ırksal, inançsal, etnik, vs. farklılıklara dayanarak şiddet ve nefret çağrısında bulunmak yasaktır.
 7. Kullanıcı, tarafından eklenen bilgi ve görüşlerin doğru olduklarını beyan etmektedir.
 8. Hizmet Sağlayıcı, Kullanım Şartnamesini veya kanunları ihlal eden görüş ve bilgilerin yayınlanmalarını reddetme ve halihazırda yayınlanmış olanları silme haklarına sahiptir.
 9. Hizmet Sağlayıcı, Kullanıcılar veya Öğretmenler tarafından girilen bilgiler, görüşler ve yorumların içeriklerinden sorumlu tutulamaz.

5. Öğretmenlerin Profilleri, Teyit Edilmiş Profiller

 1. Yeni bir Öğretmene ait profilin oluşturulabilmesi için o Öğretmen hakkında en azından temel bilgilerin girilmesi gerekmektedir.
 2. Öğretmen hakkındaki temel bilgiler şunları kapsamaktadır: Uzmanlık alanı, adı, soy adı, kullanıcı adı(e-mail adresi), öğrenim durumu 
 3. Her Öğretmenin sadece bir adet Profili bulunmaktadır. Birkaç Profesyonelin ortak bir profil açmasına izin verilmemektedir. Mükerrer Profiller silinecektir.
 4. Ad ve soy ad girilmesi gereken alanlara bir tek Öğretmenin adı ve soyadından başka bilgiler girilemez. Bu alanlara aşağıdaki bilgilerin girilmesine izin verilmemektedir: Şirket, kurum veya eğitim kuruluşu adı.
 5. Her öğretmen kendi Profilini oluşturabilir ve teyit edebilir. Bu amaçla kayıt olması gerekmektedir.
 6. Teyit edilmiş Profile sahip Öğretmenin yetkileri bulunmaktadır, şu işlemleri gerçekleştirebilir:
  1. Hakkındaki bilgileri düzenleyebilir,
  2. Ders verdiği alanların saatlik ücretlerini belirleyebilir.
  3. Ders verdiği il-ilçeyi seçebilir.
  4. Kullanıcılar tarafından girilen görüşlere yanıt verebilir,
  5. Ders notu ekleyebilir
  6. Ders ile ilgili video ekleyebilir.
  7. Çalıştığı kuruluşa onu eklemesi için davet gönderebilir.
 7. Öğretmen, sadece tanınmasına olanak sağlayan ve kendine ait olan bir fotoğraf ekleyebilir. Aynı zamanda Siteye kendisinin yerleştirdiği kişisel bilgilerinin umumi olarak yayınlanmalarına izin vermektedir. Başkalarına ait fotoğrafların ve fotoğraf harici başka grafiklerin eklenmesi yasaktır. Dijital fotoğrafların özellikleri göz önünde bulundurularak bu fotoğraflar üzerinde rötuş yapılmasına izin verilmektedir. Ancak bu rötuşların sadece fotoğrafın genel kalitesini artırma amaçlı (örneğin renk, kontrast) olmaları gerekmektedir. Fotoğraflardan bazı unsurların çıkarılması veya bunlara eklemeler yapılması, birden fazla fotoğrafın birleştirilmesi veya fotoğrafın orijinal kompozisyonlarının değiştirilmesi gibi işlemlere izin verilmemektedir. Pornografik fotoğrafların veya Sitenin profesyonel yapısına uymayan fotoğrafların eklenmesi yasaktır.
 8. Yukarıdaki şartları sağlamayan fotoğraflar Hizmet Sağlayıcı tarafından Öğtretmene herhangi bir uyarı veya bildirim yapılmaksızın silinebilirler.
 9. Hizmet Sağlayıcı, yanlış oldukları anlaşılan bilgilerin yayınlanmalarını reddetme ve halihazırda yayınlanmış olanları silme haklarına sahiptir.

6. Kuruluş Profilleri, Teyit Edilmiş Profiller

 1. Kuruluşla ilgili temel bilgiler şunları içerir: Eğitim kuruluşunun adı, kategorisi, bulunduğu il, şehir, adres ve iletişim bilgileri.
 2. Yeni bir Kuruluş Profili oluşturabilmek için en azından o Kuruluş hakkındaki temel bilgilerin girilmesi gerekmektedir.
 3. Her kuruluşun sadece bir Profili bulunur. Birden fazla Kuruluş için ortak bir Profil açılmasına izin verilmemektedir. Mükerrer Profiller silinecektir.
 4. Kuruluş Profili sadece bir adreste bulunan kuruluşla ilgili olabilir. Eğer eğitim biriminin birden fazla şubesi bulunuyorsa her şube için ayrı bir profil açılabilir.
 5. Her Sahip kendi Kuruluşunun Profilini oluşturabilir veya teyit edebilir. Bu amaçla kayıt olması gerekmektedir.
 6. Kayıt Aktivasyonu 1 (bir) Yılllığına Ücretli olarak yapılır. Ücret teklif ile belirlenir ve kayıt esnasında peşin olarak alınır. Bir yıllık süre kayıt tarihiyle başlar, süre sonunda aktivasyon kendiliğinden son bulur.
 7. Kurumsal Kayıt içeriği: Bir kurum profil sayfasından ve kurumda aktif olarak öğretmenlik yapanların öğretmen profil sayfasından oluşur.
 8. Teyit edilmiş Kuruluş Profilinde Sahibin ek yetkileri bulunmaktadır. Bu Sahip şu işlemleri gerçekleştirebilir:
  1. Kuruluşla ilgili bilgileri düzenleyebilir,
  2. Kuruluşun logosunun ekleyebilir,
  3. İstek gönderen öğretmenleri ekleyebilir. 
  4. Kurumda çalışan öğretmenleri silebilir
 9. Sahip, sadece yöneticisi olduğu kurumun logosunu ekleyebilir. Aynı zamanda Siteye kendisinin yerleştirdiği logonun umumi olarak yayınlanmasına izin vermektedir. Siteye uygun olmayan fotoğrafların eklenmesi yasaktır.
 10. Yukarıdaki şartları sağlamayan logolar Hizmet Sağlayıcı tarafından Yöneticiye herhangi bir uyarı veya bildirim yapılmaksızın silinebilirler.
 11. Hizmet Sağlayıcı, yanlış oldukları anlaşılan bilgilerin yayınlanmalarını reddetme ve halihazırda yayınlanmış olanları silme haklarına sahiptir.

7. Hizmet Sağlama Sözleşmelerinin Yapılmaları ve Feshedilmeleri İle İlgili Şartlar

 1. Sözleşme, Siteye kayıt olmak ve Hesabı aktif etmek suretiyle yapılmış olur.
 2. Hesap kaydı yapan Kullanıcı bu işlemi gerçekleştirmekle işbu Kullanım Şartnamesinin hükümlerini kabul etmekte ve bu hükümlere uyacağını taahhüt etmektedir.
 3. Kullanıcı, Kullanım Şartnamesinde bulunan herhangi bir hükmü kabul etmekten vazgeçmesi halinde Hesabını derhal silmekle veya Hizmet Sağlayıcıyı bu durumdan haberdar etmekle yükümlüdür.
 4. Kayıt olmak için Kullanıcı veya Öğretmen şu adres altında bulunan sayfadaki formu doldurur: https://www.eniyiders.com/uye-ol
 5. Hizmet Sağlayıcı, Kullanıcıların ve Öğretmenlerin kendilerine ait bilgilere erişimine, bu bilgileri düzeltmelerine ve tamamlamalarına olanak sağlayacaktır. Hizmet Sağlayıcı bilgileri Kullanıcının veya Öğretmenin izni olmadan üçüncü kişilerin erişimine açmamaktadır. Bu duruma uygun yetkilere sahip resmi makamların talepleri dahil değildir.
 6. Öğretmen kaydı sırasında, Kullanıcı kaydı için gerekli bilgilerin yanı sıra uzmanlık alanı ile ilgili gerekli eğitimi aldıklarını gösterir diplomalarını, sertifiklarını, öğrenci belgelerini veya mebbis bunlardan birini tarayıcıyla alacakları kopyalarını göndermelidirler. Girilen belge kopyaları sadece Profesyonelin gerekli yetkilere sahip olduğunu teyit etmek amacıyla kullanılacaktır.
 7. Kuruluş Profilini yönetmeye yetkili olduğunu kanıtlayabilen her Kullanıcı veya Öğretmen, Sahip statüsünü elde edebilmektedir.
 8. Kullanıcı tarafından girilen bilgilerin doğruluğu konusunda şüphelerin ortaya çıkmaları halinde Hizmet Sağlayıcı bu bilgilerin doğruluğunu teyit eden uygun belgelerin ibraz edilmelerini talep edebilir.
 9. Siteye kayıt işlemi gerçekleştirildiğinde kayıt formunda bulunan Kullanıcı ve Öğretmene ait kişisel bilgilerin ve bunlar tarafından oluşturulan Profillerde yayınlanan bilgilerin işlenmesine izin verilmiş olmaktadır. Hizmet Sağlayıcı, kullanıcıya ait bilgileri, Ek 1'de bulunan Gizlilik Politikasına ve ilgili mevzuata uygun olarak işlemekte ve saklamaktadır.
 10. Siteye kayıt olmak ve Hesap aktivasyonunu gerçekleştirmek suretiyle Kullanıcı,  Öğretmen veya Sahip;
  1. Kullanım Şartnamesinin içeriğinin tamamını okuduğunu ve kabul ettiğini beyan etmekte,
  2. İşbu Kullanım Şartnamesinin hükümlerine uygun olarak kişisel bilgilerin işlenmesini ve Öğretmen bilgilerinin Profilde yayınlanmasını kabul etmekte,
  3. Kayıt formuna girdiği bilgilerin doğru olduklarını beyan etmekte,
  4. Kayıt formunda belirttiği elektronik posta adresine sistem mesajları, Sitenin çalışmasındaki aksaklıklarla ilgili mesajlar, Kullanım Şartnamesindeki değişikliklerle ilgili bildirimler, yeni fonksiyonlarla ilgili bilgiler ve ticari bilgilerin gönderilmesini kabul etmektedir.
  5. Hatırlatma, tanıtım ve bilgilendirme amaçlı sms, e-posta, telefon araması ve her türlü elektronik ileti almayı kabul etmekte.
 11. Birden fazla Hesap açılmasına izin verilmemektedir.
 12. Hesabın üçüncü şahısların erişimine açılması yasaktır.
 13. Üçüncü kişilere ait hesaplardan yararlanmak yasaktır.
 14. Kullanıcı ve Öğretmenin verdiği elektronik posta adresine bir link içeren bir mesaj gönderilecektir. Bu linkin açılması halinde hesap aktifleştirilmiş olur ve giriş yapmak mümkün hale gelir.
 15. Sözleşme, süresiz olarak yapılmaktadır.
 16. Kullanıcı, Öğretmen veya Sahip, hesabını silmek suretiyle sözleşmeyi feshedebilir. Öğretmenin veya Kuruluşun hesabını silmesi Profilinin silinmesine neden olmaz.
 17. Taraflardan her biri Hizmet sağlama sözleşmesini elektronik ortamda, herhangi bir sebep belirtmeksizin ve ihtar vermeksizin derhal feshedebilir.
 18. Hizmet Sağlayıcı, Kullanıcının veya Öğretmenin eylemleri kanunlara ve Kullanım Şartnamesine aykırı veya Sitenin itibarını zedeleyecek nitelikteler ise hesabı silmek suretiyle sözleşmeyi feshetme hakkını saklı tutmaktadır.
 19. Hizmet Sağlayıcı, hizmetlerde, araçlarda ve Sitenin çalışma şeklinde değişiklikler yapma, veri tabanlarında bulunan bütün bilgileri silme, faaliyetlerine son verme, Site haklarını devretme ve Siteyle ilgili, kanunlara uygun her türlü işlemi gerçekleştirme haklarını saklı tutmaktadır. Kullanıcı, belirtilen işlemlerle ilgili olarak Hizmet Sağlayıcıdan herhangi bir tazminat talebinde bulunamaz.

8. Sorumluluk

 1. Hizmet Sağlayıcı; Kullanıcı veya Öğretmenler tarafından Siteye yerleştirilen bilgilerin ve materyallerin içerik ve yapılarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk almamaktadır.
 2. Kullanıcı veya Öğretmen, Sitedeki eylemlerinden dolayı ortaya çıkabilecek zararlardan ve kanuna aykırı eylemlerinden tamamıyla sorumludur. Bu eylemlere doğru olmayan bilgilerin verilmesi, mesleki sırların veya başka sırların açıklanması, kişisel hakların veya telif haklarının veya benzer hakların ihlal edilmesi dahildir.
 3. Hizmet Sağlayıcı, Sitenin kullanımının ve sağladığı Hizmetlerden yararlanılmasının ortaya çıkarabileceği risklerin sadece Kullanıcıya veya Öğretmene ait olduklarını açık ve net bir biçimde belirtmektedir. Siteye yerleştirilen bilgiler ve materyaller ve ayrıca Site aracılığıyla tedarik edilen ürünler ve hizmetlerin değerleri, işe yarar oluşu, tamlığı, eksiksiz oluşu ve kullanışlı oluşuyla ilgili herhangi bir garanti verilmemektedir.
 4. Hizmet Sağlayıcı, ücretsiz tedarik edilen hizmetin veya ürünlerin fiziki veya kanuni olarak ayıplı olmalarından dolayı ve yine ücretsiz tedarik edilen malların ve hizmetlerin kaliteleriyle ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir. Site aracılığıyla herhangi bir kişi tarafından verilen taahhütlerin yerine getirilmemeleri veya uygun olarak yerine getirilmemeleri veya bu kişilerin taahhütte bulunmaya yetkili olup olmadıkları konularında herhangi bir sorumluluk sahibi değildir.
 5. Hizmet Sağlayıcının ücret karşılığı tedarik edilen mal ve hizmetlerin kaliteleriyle ilgili sorumlulukları, ücretli hizmetlerle ilgili kanun maddeleri tarafından belirlenmektedir.
 6. Hizmet Sağlayıcı, Sitenin tamamının veya bir bölümünün hatasız bir şekilde çalışacağına dair herhangi bir garanti vermemektedir.
 7. Belirli bir Kullanıcı veya Öğretmene ait bilgilerin kanuna aykırı olduklarına dair bir resmi makamdan Hizmet Sağlayıcıya bir bildirim gelir de bu bilgilere erişim engellenirse, Hizmet Sağlayıcı, bu bilgilere erişimin engellenmesi nedeniyle ortaya çıkabilecek zararlardan söz konusu Kullanıcı veya Öğremene karşı sorumlu tutulamaz.

9. Şikayet Bildirim Şekli ve İtiraz/İade Prosedürü

 1. Hizmet Sağlayıcı Sitenin doğru bir şekilde çalışmasını sağlamak için elinden gelen her şeyi yapacaktır ve Sitenin çalışmasıyla ilgili problemlerin çözümü ile ilgili destekte bulunacaktır.
 2. Sitede bildirilen görüşlerin güvenilirliğiyle ilgili şikayetler görüşün yanında bulunan "Şikayet Bildir" düğmesi kullanılarak gönderilmektedir.
 3. Diğer uyarılar, şikayetler, öneriler ana sayfada bulunan iletişim formunu kullanılarak iletilebilmektedir.
 4. Yapılan şikayetlerin cevapları vakit kaybedilmeksizin Kullanıcının veya Öğretmenlere elektronik posta adresine gönderilecektir.
 5. Sitenin çalışmasındaki aksaklıklar, sorunlar ve Siteden verilen hizmetlerle ilgili şikayetler Kullanıcı veya Öğretmen tarafından 14 gün içerisinde şu adrese gönderilebilirler: iletisim@eniyiders.com
 6. Bu şikayetler gönderildikten sonraki 14 gün içerisinde işleme alınırlar. Eğer bu süre içerisinde bu mümkün olmazsa Hizmet Sağlayıcı bu süre dolmadan önce bu gecikmenin nedenini ve yeni süreyi bildirecektir.
 7. Hizmet Sağlayıcı, şikayet eğer bu Kullanım Şartnamesinin, Kullanım Şartnamesinin eklerinin veya kanunların hükümlerinin bilinmemesine bağlı olarak ortaya çıkmış ise bu şikayeti işleme koymama hakkını saklı tutmaktadır.
 8. Tazminat taleplerinin mahkemelere intikal ettirilmesi, ancak Şikayet/İtiraz/İade prosedürü sonuçsuz kalırsa mümkündür.

10. Son Hükümler

 1. Hizmet Sağlayıcı Kullanım Şartnamesini tek taraflı olarak değiştirme hakkına sahiptir. Böyle bir değişiklikten önce Kullanıcılar ve Öğretmenler, kayıt sırasında verdikleri elektronik posta adreslerine gönderilecek bir bildirimle bu değişikliklerden haberdar edileceklerdir.
 2. Kullanıcı ve Öğretmen, erişim yetkisi bulunmayan, hatalı veya başkasına ait olan elektronik posta adresi vermesi sonucu ortaya çıkacak durumlardan, özelikle de 1. maddede belirtilen bildirimin eline ulaşmamasından kendisi sorumludur.
 3. Taraflar arasındaki ilişkiler, Türkiye Cumhuriyeti kanunları tarafından düzenlenmektedir.
 4. Kullanım Şartnamesinin düzenlemediği konularda ilgili mevzuat hükümleri bağlayıcıdır.
 5. Verilen Hizmetlerle alakalı anlaşmazlıkların çözümünde, Hizmet Sağlayıcının genel merkezinin bulunduğu yerdeki mahkemeler yetkilidir